Kezdőlap Fórumok Ügyvédjelölt Ügyvédjelölti fizetés

Ennek a témakörnek tartalma 11 hozzászólás, 10 résztvevő. Utolsó frissítés:  Zoltan 1 év, 6 hónapja telt el.

12 bejegyzés megtekintése - 1-12 / 12
  • Szerző
    Bejegyzés

friss
    Tag

Üdv a fórumozóknak!

Ötödéves joghallgató vagyok, érdekelne az ügyvédjelöltködés/ügyvédkedés, de sajnos nincs egy ismerősöm sem, aki ezt a foglalkozást űzné, gyakorlaton is minisztériumban voltam. Az lenne a kérdés, hogy mennyit keres átlagosan egy ügyvédjelölt? Mennyire éri meg? Ha otthonról nem tudnak segíteni anyagilag, akkor egyáltalán el tudok-e helyezkedni jelöltként? Köszönöm a válaszokat!

b.adri
    Tag

Szia,

ha a szüleid, vagy rokonok semennyire nem tudnak támogatni, akkor más területet válassz, például közigazgatás. Ott a kezdeti fizetés nagyobb az átlag ügyvédjelölti fizetésnél (főleg, hogy ha van két nyelvvizsgád mondjuk, mert arra pluszpénzt adnak). Az átlag ügyvédjelölti fizetés nettó 70-120 ezer forintig terjed, persze nemzetközi irodákban több is lehet. Ha nem otthon laksz és neked kell fenntartani egy saját albérletet, akkor szinte lehetetlen ügyvédjelöltként létezni, tapasztalatból tudom…

barbi85
    Tag

Sziasztok épp márciusban olvastam egy cikket az Arsboni-n erről:

“Felmerülhet az olvasóban a kérdés, hogy ennyi munkáért és tanulásért milyen összeget vihetnek haza hó végén a budapesti ügyvédjelöltek. Sajnos kijelenthetjük, hogy a többség nem túl sokat. A fizetéssel kapcsolatos kérdésre 413 jelölt válaszolt. Közülük 140 jelölt (34 %) 118 000,- Ft alatti nettó fizetést kap, míg 161 bojtár (39 %) 118.000,-150.000,- Ft között keres. Vagyis a jelöltek 73 %-a nettó 150.000,-Ft alatt keres havonta, ami a megélhetésre sem biztos, hogy elegendő Budapesten.

A pályakezdő jelölteknél még rosszabb a helyzet, nekik 40 %-uk keres kevesebbet, mint havi nettó 118.000,-Ft, míg 43% 118.000,-150.000,-Ft közötti összeget visz haza. 150.000,-200.000,-Ft között a kezdő jelöltek 11%-a, míg 200.000,-Ft fölött a pályakezdő jelöltek csupán 5 %-a keres.

A szerencsésebb jelöltek a nagy nemzetközi irodáknál (az összes jelöltet foglalkoztató irodák 10%-a), ill. a nemzetközi irodák magyar spin-offjaiban (3%) kaphatnak havonta nettó 150.000,-Ft, ill. 200.000,-Ft fölötti fizetést, míg magyar irodák csak elvétve fizetnek ennyi pénzt egy kezdő ügyvédjelöltnek. A jelöltek ötöde egyéni ügyvéd mellett dolgozik, míg a bojtárok 34%-a kis magyar irodában (max. 5 fő), a jelöltek negyede pedig közepes méretű (5-15 főt foglalkoztató) magyar irodában dolgozik. Az ügyvédjelölteknek csupán a 6 %-a dolgozik olyan nagy magyar irodában, ahol a foglalkoztatotti létszám 15 fő feletti.”

barbi85
    Tag

és itt van ez a nagyon tanulságos anonim közvéleménykutatás, ami a jelöltek munkakörülményeiről készült (én is jelöltként dolgozok a XIII. kerületben, most fog lejárni a 3 éven, de még egyszer nem csinálnám végig…)

https://survs.com/report/hv5ei9k6um

szabosz
    Tag

Én nettó 80-at keresek + fizetik a BKV bérletet, ha esetleg viszek ügyfelet, akkor annak a fele (profit fele!) kamarai regisztrációt (60.000,- Ft) nekem kellett fizetnem, tagdíjat ők fizetik, belvárosi iroda

Milyen “jófejek” BKV bérletet fizetik… Nekem hasonló volt a fizum, de másfél évig (ameddig jelölt voltam) lógtam BKV-n, és sajnos nem azért mert meg akartam károsítani az államot, vagy a közlekedési társaságot, hanem mert egyszerűen nem lett volna mit ennem a hónap végén ha megveszem… Szóval kitartás mindenkinek, aki ezen a pályán van, és marad…

Sziasztok, több állásajánlatot is kaptam, van egy hely ahol azt mondták, hogy a nettó 50.000,- Ft a biztos fizetés és azon felül teljesítménybért kapnék, illetve a saját magam által szerzett ügyfél után a bevétel felét.

Szerintetek ez elfogadható? Kedvesnek tűntek amúgy…

(Most végeztem az egyetemen, még soha nem volt munkaviszonyom :P)

newface
    Tag

Az ilyen helyektől menekülj!!!

Tipikus lehúzós héja ügyvédek. Ezzel nem kívánok általánosítani, de sajnos rengeteg az ilyen…

Ha annyira munkaerőre van szüksége akkor fizesse is meg! És az a kötelessége, hogy munkát adjon neked, nem hogy még neked kell ügyfeleket behozni.

Ha becsülöd magad és nem vagy hülye, akkor fogsz találni egy tisztességes irodát. Vagy végső esetben menj el a közigazgatásba, oda viszonylag könnyű bekerülni és a kezdő fizuk elég magasak más jogászokhoz képest. Ja és nem kell megszakadnod sem, pl pénteken fél kettőkor leléphetsz hétvégézni… szerintem nem rossz 😀

Bojana
    Tag

Sziasztok!

Érdekes dolgokat olvastam fentebb, szerintem a kamarának kicsit jobban kellene szabályozni ezt a területet!

A másik szürkezóna a “GYAKORNOK” foglalkoztatás, ami ténylegesen az ingyenmunka megfelelője a legtöbb helyen.

Se szerződés, se megállapodás, csak ingyen munka. Menj be időre, menj földhivatalba, postára, cégbíróságra, végezz el minden feladatot tökéletesen, aztán cserébe esetleg kapsz néhány “ügyvédi trükköt” fogást, jótanácsot…

Munkaügyi ellenőrzés keretében szigorúan büntetném ezeket.

Persze az egyetemista, akinek mondjuk a szülei nem a jogi szektorban dolgoznak még hálásak is a “foglalkoztatásért” és facebookra büszkén írják ki státusként, hogy “joggyakornok” at …………….. Ügyvédi Iroda, mert az menő…

newface
    Tag

Szektoriálisan lehetne szabályozni az ügyvédjelöltek helyzetét, tekintettel a kiszolgáltatottságra.

Az Eu-ban mindenféle szabvány van, de pont az ilyen visszaélésekre nincsen megoldás? Mindenki csak szemet huny efelett.

Vagy csak mondvacsinált probléma lenne?

Szerintem egy jelölti kötelező minimumbér és maximalizált munkaóraszám (és annak rendszeres ellenőrzése) bevezetése jót tenne mind a jogász, ügyvédi szakmának, mivel nem a mennyiség lenne a lényeg a munkáltatóknak, hanem, hogy tényleg a minőségi munkára képes munkaerőt vennék fel, hiszen “sokba fáj”…, mind pedig a jelölteknek élhető életkörülményeket teremtene.

Szánalmasnak tartom, hogy ha felmegyek a “legnevesebb” legnagyobb ügyvédi irodák honlapjára, akkor azt látom, hogy minden ügyvédre jut 2-3 jelölt… szépen kimaxolják a törvény adta lehetőségeket.

E mellé társul, hogy egyes cégeknél beszabályozzák, hogy ki mikor mehet szakvizsgázni, félévente maximum 1 darab stb…

Sőt ha mehetnél is a félévben, akkor sem mehetsz mert a munkacsoportodból épp ment valaki és ketten egyszerre nem mehetne, mert ez a policy…

Ez nem csak felháborító, de az ember pályájának szándékos hátráltatása…

R2D2
    Tag

Egyetértek én is azzal, hogy kamarai szabályozást kellene bevezetni, valamint munkaügyi hatóságoknak szigorúbban kellene ellenőrizni a területet.

Zoltan
    Tag

Már nincs végzettseg. A végzettség biróhoz meg az ügyészekhez kell többi hez nem

12 bejegyzés megtekintése - 1-12 / 12

Be kell jelentkezni a hozzászóláshoz.